Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi taşı belirtileri ve ameliyatı

Safra kesesi, karnın sağ tarafında karaciğerin hemen altında bulunan ve armut şekline benzer bir organdır. Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen ve yağlı besinlerin parçalanmasına yarayan safra (sindirim sıvısı) denilen bir sıvıyı depolar. Safra kesesi, bu görevi sayesinde sindirim sisteminde önemli bir yer alır. Bazı nedenlere bağlı olarak safra kesesinde hastalıklar meydana gelebilmektedir. Safra kesesi polip ve taş oluşumu en sık görülen rahatsızlıklardır. Kadınlarda safra kesesi taşları erkeklere oranla daha fazladır. Aynı zamanda obez kişilerde ve ailede safra taşı geçmişi olanlarda da daha yaygın olarak görülür.

Safra kesesi taşlarını ve bu taşların neden olabileceği diğer hastalıkları tedavi etmenin yolu cerrahi operasyondur. En sık tercih edilen safra kesesi ameliyatı yöntemi kolesistektomidir. Açık ya da kapalı(laparoskopik) olarak gerçekleştirilen bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilerek safra kesesinin çıkarılması amaçlamaktadır. Laparoskopik yöntem karından 1 cm civarında dört küçük delik açılır ve içeriye sokulan kamera sayesinde safra kesesi görüntülenir ve vücuttan çıkarılır. Laparoskopik ameliyat ortalama 45 dakika sürer. Hastada büyük bir kesi olmadığından iyileşme süreci açık safra kesesi ameliyatına göre daha hızlı olmaktadır.

Safra kesesi ameliyatından sonra hastalar, genellikle yaşamlarını normal şekilde yaşamaya devam edebilirler. Safra kesesinin alınması kişilerde herhangi bir eksiklik ya da sağlık sorununa sebep olmaz.Ancak her ameliyat sonrası olduğu gibi, safra kesesi ameliyatı sonrası da bazı geçici ve kısa süreli yan etkiler görülebilir. Genel olarak safra kesesi ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlardan bazıları ise şöyledir:Ameliyat yarasının enfeksiyon kapması,Kanama,Safra sızıntısı,Safra kanalında zedelenme,İnce bağırsak ve kalın bağırsakta zedelenme v.b

Safra kesesi ameliyatında sonra hasta, beslenme şekline ve hareketlerini dikkat etmesi gerekir. Ameliyatın ardındaki süreçte beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bu yüzden baharatlı, yağlı ya da asitli besinlerden uzak durarak, kahve ve alkol tüketilmemesi önerilir.

Randevu Al

Op.Dr. Cem Güçlü

Adres : Lider Centro Mansuroğlu mahallesi 1593/1 sok. No:4 B Blok Kat:7 Daire:70 İzmir
GSM: +90501 122 32 50
E-posta: [email protected]

Ücretsiz ön görüşme için formu doldurun sizi arayalım.