Mide (Gastrik) Bypass

Mide (Gastrik) Bypass Ameliyatı Nedir?

Mide Bypass ameliyatı, obezite sorunu yani vücut kitle indeksi 40 veya daha fazla  ileri derecede obezite sorunu olan kişilere yönelik en etkili  bir cerrahi işlemdir. Gastrik bypass ameliyatı, midenin küçültüldükten sonra ince bağırsağın ileri bir kısmına bağlanması işlemidir. Bir çeşit kilo verme ameliyatı tekniğidir. Bu sayede mide küçüldüğü için az gıda tüketilebilir. Ayrıca besinler ince bağırsağın ilk bölümünü atlaması nedeniyle burada daha az sindirildiği için kilo artışında azalma görülebilir.

Mide Bypass ameliyatı, genel anestezi altında yapılır ve genellikle 2-4 saat sürer.Hastanede yatış süresi ortalama 3 gündür.

Mide  bypass ameliyatının iki aşaması vardır:

İlk aşamada, mide küçülür. Stapler ile midenin üst kısmı yemek borusuna yakın bir şekilde bölünerek küçük bir kese oluşturulur. Bu kese yaklaşık bir mandalin büyüklüğündedir.

İkinci aşama bypass. Oluşturulan mide kesesi küçük bir delik ile ince bağırsak (jejunum) distaline bağlanır. Yemekler duodenum ve ince barsağın ilk 100-150 cm’ lik bölümünden geçmeden ince barsağa gidecektir. Bu, çok daha küçük bir mide ile sonuçlanırken, aynı zamanda yağ sindirimi yaklaşık yüzde 40 oranında hızlanır. Sonuç olarak daha kolay kilo kaybı ile obeziteden bir adım daha uzaklaşılmış olur.

Mide Bypass ameliyatı sonrasında, doktorunuz size özel bir diyet  programı önerecektir. İlk birkaç hafta sıvı gıdalarla beslenmeniz gerekebilir. Daha sonra, yavaş yavaş katı gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz.  Sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Şekerli gıda tüketimi sınırlandırılmalıdır. Yemek öncesinde ve sonrasında sıvı gıda içilmemelidir. Öğünler küçük porsiyonlar şeklinde ve yavaş bir şekilde yenilmelidir. Beslenme düzeninde protein ve kalsiyum açısından zengin besinlere yer verilmeli, tek yönlü beslenmemek adına doktorun verdiği diyet listesine uyulmaya özen gösterilmelidir.Mide bypass ile zayıflayanlar, ameliyat sonrası yaşam tarzlarına dikkat ettikleri ve doktor önerilerine uydukları sürece geri kilo alımı yaşamamaktadırlar.

Mide Bypass  ameliyatı cerrahi bir operasyon olduğundan riskleri de her cerrahi işlemde bulunan riskler kadardır. Ameliyat sonrasında doktor önerilerine ve beslenme-diyet listelerine uyulduğu taktirde herhangi bir risk ve yan etki ile karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür. Mide  bypass sonrası mide bulantısı alışma sürecinde beklenen bir etkidir. Ortalama bir hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır Beklenebilen en önemli risk mide ve bağırsak arasındaki dikişlerde sızıntı oluşmasıdır. Böyle bir durumda ikinci bir operasyon gerekebilmektedir.

Randevu Al

Op.Dr. Cem Güçlü

Adres : Lider Centro Mansuroğlu mahallesi 1593/1 sok. No:4 B Blok Kat:7 Daire:70 İzmir
GSM: +90501 122 32 50
E-posta: [email protected]

Ücretsiz ön görüşme için formu doldurun sizi arayalım.