Gastroskopi ve Kolonoskopi

Gastroskopi ve Kolonoskopi nedir?

Endoskopi, “endoskop” adı verilen, ucunda kamera ve ışık bulunan esnek bir aletle kesi yapılmadan insan vücudundaki içi boş olan doku ve organları inceleme yönteminin genel adıdır. Endoskopi tanı amacıyla kullanılabileceği gibi vücuttan örnek almaya yarayan işlemlerde de kullanılabilir. Bazı durumlarda tedavi için de kullanılabilir.Endoskopi, uygulanılan bölgeye göre farklı şekillerde adlandırılır.

Gastroskopi nedir?

Ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir cihaz (gastroskop) ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt olarak incelenmesi işlemidir. Mide ağrısı ve yanması, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, kusma, yutma güçlüğü ve ağızdan kan gelmesi gibi şikayetlerin sebeplerinin anlaşılmasında, halsizlik, kilo kaybı ve anemi gibi bulguların sebeplerinin araştırılmasında, mide ve yemek borusu kanseri gibi kötü huylu hastalıkların erken teşhis ve tedavisinde kullanılmaktadır. Sedasyon anestezi altında(Uyutularak) uygulanan 10-15 dakikalık günübirlik uygulanan bir işlemdir. İşlem öncesi hastanın en az 8 saat aç ve susuz kalması yeterlidir.

Kolonoskopi nedir?

Kolonoskopi; ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan, fleksibl (kıvrılabilir), esnek özel bir cihaz (kolonoskop) ile anüsten (makattan) girilerek tüm kalın bağırsağın ve ince bağırsağın son kısmının incelenmesi işlemidir. Kolonoskopi işlemi sırasında kalın bağırsak temizliğinin tam olarak yapılması işlemin kalitesi ve olası tanıların atlanılmaması için çok önemlidir. Bu nedenle genellikle işlem yapılacağı tarihten 3 gün öncesinde bol sulu, yumuşak, lifsiz, posasız, tanesiz beslenmek çok önemlidir.  Kolonoskopi işlemi öncesi size verilen diyete uymak ve işlemden önceki gece kullanılması gereken müshil tarzı bağırsak boşaltıcı ilaçları tam olarak kullanmanız gerekmektedir. Kolonoskopi ile bağırsak divertikülü, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsak tümör ve kanser hastalıklarının erken teşhisi konulmaktadır. Makattan kanama şikayeti olan hastalarda yapılan bu işlemle iyi huylu hastalıkların kolon kanseriyle ayırıcı tanısı alınan biyopsi örnekleriyle yapılmaktadır. Kalın bağırsak kanserine büyük ölçüde polip denilen yapıların yol açtığı bilinmektedir ve kolonoskopiyle poliplerin teşhis ve tadavisi mümkün olmaktadır.

Kolonoskopi genellikle hafif uyutularak, sedonaljezi altında yapıldığı için, işlem sonrası hastalarda hafif sersemlik ve uyku hali görülebilir. Genellikle işlemden 30-60 dakika sonra hasta sulu, yumuşak gıdalarla yemek yemeye başlayabilir. Günübirlik işlemdir. Kolonoskopi işlemi genellikle son derece güvenli bir işlemdir. Deneyimli bir Hekim tarafından yapılması gereken kolonoskopi sonrasında en sık görülen yan etkiler; işlem sırasında kalın bağırsağa verilen havaya bağlı karın şişlik, gaz, ağrı ve bazen bulantı, kusmadır. Kolonoskopi sırasında eğer biyopsi alınması, polip çıkartılması (polipektomi), darlık genişletilmesi gibi girişimsel bir işlem yapılmışsa buna bağlı olarak nadiren kanama, karın ağrısı, bağırsak delinmesi gibi komplikasyon gelişebilir.

Randevu Al

Op.Dr. Cem Güçlü

Adres : Lider Centro Mansuroğlu mahallesi 1593/1 sok. No:4 B Blok Kat:7 Daire:70 İzmir
GSM: +90501 122 32 50
E-posta: [email protected]

Ücretsiz ön görüşme için formu doldurun sizi arayalım.